دانشمندان نمایشگری با قابلیت ترمیم خودکار می سازند

یک دستاورد عظیم که می تواند مسیر را برای صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند با قابلیت خودترمیمی هموار کند.

افتادن گوشی از دست شما یک اتفاق احتمالی و اجتناب ناپذیر است اما اگر جوانب احتیاط را رعایت نکنید مثلا از گوشیتان بدون گارد محافظ استفاده کنید ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

یک صفحه نمایش شکسته یا پر از خراش یا خرد شده به این معناست که دیر یا زود باید به سراغ یک تعمیر کار بروید اما مثل اینکه دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا جایگزین بهتری پیدا کرده اند: یک صفحه نمایش که قابلیت ترمیم خود را دارد.

شیمی دان ها در دانشگاه ریورساید کالیفرنیا ماده ای تولید کرده اند که قابلیت ترمیم برش ها و خراش ها را دارد. دانشمندان این ماده را به دو قسمت تقسیم کردند و مشاهده کردند که در کمتر از 24 ساعت این ماده خود را دوباره در محل برش ترمیم کرده است و در آزمایشی دیگر این ماده 50 برابر اندازه استاندارد آن کش دادند تا از عملکرد آن مطمئن شوند.

راز این اتفاق یک پیوند شیمایی سخاوتمند میان مولکول ها است.

چاو ونگ، شیمی دانی که تحقیق درباره مواد خودترمیم را رهبری می کند، در این مورد به مرجع تخصصی آموزش و ترفند موبایل گفت: “دو نوع پیوند در ماده موجود دارد”

پیوندهای کوالانسی که بسیار مقاوم هستند و در صورت شکسته شدن ، تشکیل دوباره آن سخت خواهد بود و پیوندهای غیر کوالانسی که ضعیف تر هستند.

پیوندهای هیدروژنی که مولکول های آب را تشکیل می دهند، در دسته دوم یعنی غیر کوالانسی قرار می گیرد که به راحتی می شکنند و مجددا دوباره بهم می پیوندند و به این صورت به آب شکل مایع می دهند.

پلیمری که تیم ونگ ایجاد کرده اند بوسیله پیوند یونی دو قطبی که نیرویی میان مولکول های یون و مولکول های قطبی است ، ایجاد شده است. یک مولکول قطبی، پلیمری انعطاف پذیر و نمک یونی به شدت بهم پیوسته اند به حدی که ماده را در زمان شکستن کنار هم نگه دارد.

ونگ افزود: این ماده بسیار مناسب گوشی های هوشمند است زیرا رسانای جریان الکتریکی است.

صفحه نمایش های لمسی خازنی در زیر خود الکترود دارند که وقتی با مواد رسانا تماس پیدا میکند ، مدار آن کامل می شود و به این دلیل است که در زمان لمس کردن، ضربه زدن یا کشیدن انگشت بر سطح صفحه نمایش ، گوشی لمس صفحه را تشخیص می دهد.

مواد خودترمیم در گوشی های هوشمند چیز جدیدی نیست، بدنه پشتی گوشی ال جی G Flex قابلیت ترمیم خود در برابر خراش های کوچک را دارد. اما رسانای الکتریکی نیست.

محققان امیدوارند در آینده به پیشرفت های خوبی در زمینه بهبود ویژگی های مواد تولید شده فعلی دست پیدا کنند. آنها در حال حاضر مشغول آزمایش تحمل این مواد در برابر شرایط سخت مانند رطوبت زیاد هستند. آقای ونگ در این باره می گوید: “پلیمرهای خودترمیم قبلی در شرایطی با رطوبت زیاد عملکرد خوبی نداشتند. آب در آنها نفوذ می کرد و مشکل ساز می شد و باعث تغییر خواص مکانیکی آن می شد. ما در حال حاضر مشغول بهبود بخشیدن پیوندهای کوالانسی درون پلیمر و  آماده سازی این مواد برای بکارگیری در دنیای واقعی هستیم.”

آقای ونگ پیش بینی می کند که این مواد خودترمیم جدید تا سال 2020 تا حد قابل قبولی در صفحه نمایش و باطری گوشی ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: ممکن است از استفاده از مواد خود ترمیم در دنیای واقعی کمی دور از انتظار به نظر بیاید اما بنده باور دارم خیلی زود گوشی هایی با این قابلیت به بازار عرضه خواهد شد.

در طی سه سال تولیدات خود ترمیم بیشتری وارد بازار خواهد شد و زندگی روزانه ما را تغییر خواهد داد. این مواد به گوشی های آینده این امکان را می دهد که باطری هایی با عملکرد بهتری نسبت به باطری های امروزی داشته باشیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاه کاربران 0
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.