رازهای عکاسی حرفه ای دوربین موبایل

پیشرفت سخت افزاری دوربین گوشی های هوشمند در چنین دوره ی زمانی کوتاهی واقعا شگفت انگیز است. تقریبا پنج سال طول کشید تا قابلیت پردازش تصویر از عکسهای پیکسلی ضعیف به تصاویر واضحی که امروز میگیریم ارتقا پیدا کند. و قطعا به کیفیتی فراتر از نسل مگاپیکسل خواهد رسید، چرا که طرح های دوربین امروزه از لحاظ بصری پیشرفت داشته، دارای دیافراگم بازتری می باشد و حتی سنسورهای پیکسلی بزرگی تری دارد که نور بیشتری را جذب می کند.

رازهای عکاسی حرفه ای با دوربین موبایل

راستش را بخواهید، دوربین ها در آخرین نسل دستگاه های پرچم دار چنان قدرتمند هستند که عکاسی با گوشی های هوشمند تبدیل به یک واقعیت می شود. ما دیگر نیازی به ویرایش تمامی تصویر های گوشی خود با فیلترهای طاقت فرسای اینستاگرام که آن ها را آراسته تر می کند نداریم، و در واقع ما می توانیم شروع به استفاده از روش های عکاسی سنتی کنیم. بنابراین، برای شروع از مسیر درست، من پنج راهنمای عکاسی ساده که اکنون در سیستم عامل های اندروید، آیفون و ویندوز فون و دیگر انواع گوشی های هوشمند قابل استفاده است را بیان خواهم کرد.

هیچگاه از زوم دیجیتال استفاده نکنید.

تفاوت بسیاری در زوم نوری و زوم دیجیتال وجود دارد، و درک چنین تمایزی می تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت عکس هایتان کند. زوم بصری مانند یک تلسکوپ و یا یک دوربین چشمی عمل می کند –یک سری لنز با ابزارهای تقویتی به طور فیزیکی به جلو و یا عقب رفته تا نقطه ی تمرکز را نزدیک تر و یا دورتر کنند. در طرف دیگر زوم دیجیتال مانند زوم کردن بر روی یک تصویر با استفاده از کامپیوتر می ماند، پس هر قدر بیشتر زوم کنید، پیکسل های زیرین بزرگ تر و قابل فهم تر خواهند شد.

راهنمای عکاسی با دوربین گوشی تلفن همراه

اکثریت لنزهای دوربین گوشی های هوشمند هنوز مجهز به زوم نوری نیستند، چرا که باید به اندازه ی کافی فشرده باشند تا در پشت تلفن شما جای بگیرند، که متحمل لایه های لنزی زیادی می شود که به طور مکانیکی عمل می کنند. این بدین معناست که هر نوع زومی که شما با گوشی هوشمند خود انجام می دهید یک نوع زوم دیجیتال است (مگر اینکه یک لنز الحاقی برای آن بخرید)، که تنها سایز پیکسل های زیرین را افزایش داده و در نتیجه تصویر را به صورت پیکسلی می کند.

بجای زوم نوری، تلاش کنید تا گوشی هوشمند خود را به شیئی که می خواهید از آن عکس بگیرید نزدیک تر کنید. اگر این کار ممکن نیست، پس از عکس گرفتن، تصویر را کراپ کنید، که به طرز کارآمدی همانند زوم دیجیتال می باشد ولی قدرت کنترل بیشتری به شما می دهد.

در صورت امکان از فلش LED اجتناب کنید

من شخصا هیچ گاه از فلش LED بر روی گوشی خود استفاده نمی کنم، چرا که قانون کلی من این است که،  اگر نور کافی آنجا نباشد، تصویری نیز در کار نخواهد بود. اما اگر بتوانم با این کار کنار بیایم، از خود و یا دیگر افراد عکس نمی گیرم.

زمان های زیادی هستند که شما بخواهید عکس بگیرید، اما شما و دوستانتان در یک مکان کم نور هستید. در این موارد، استفاده از فلش LED ضروری است، اما در غیر این صورت، استفاده از آن یک آفت است.

چگونه با گوشی موبایل عکس با کیفیت بگیریم

فلش LED نور بسیار زیادی بر روی شیئ مور نظر می اندازد که یک نمایی به ما می دهد که بیش از اندازه نور به آن تابانده شده و جزئیات کمی معلوم است، و در زمینه تصوریتان سایه هایی خواهند بود که نور کمی به آن تابانده شده است. همچنین رنگ متفاوتی نسبت به نور طبیعی به ما می دهد، بنابراین شیئ مورد نظر شما اغلب در یک تناقض اشباع می شود. مهم تر از همه، هیچ کس دوست ندارد کور شود، بنابراین تنها زمانی فلش خود را روشن کنید که واقعا نیاز باشد.

 

از قانون سومی پیروی کنید

امروزه فصل یک تقریبا تمامی کتاب های عکاسی درباره ی روی مفهوم قاون سومی می باشد. نگرش طبیعی ما قرار دادن شیئ مورد نظرمان برای عکاسی در وسط چارچوب است، اما به طور کلی این بهترین و دلپذیرترین راه برای قرار دادن اشیا در چارچوب نیست.

آموزش بهترین تنظیمات دوربین گوشی موبایل

فرض کنید که منظره یاب دوربین شما (تصویر گوشی هوشمندتان) به 9 قسمت مساوی تقسیم شده است، که دو خط برابر افقی و دو خط برابر عمودی آن ها را از هم جدا کرده است. با داشتن این در ذهن، سعی کنید تا شیئ مورد نظر را در نقطه ی تقاطع دو خط از این خط ها قرار دهید، و تلاش خود را بکنید تا مرکز افقی را مستقیما در یکی از خط های افقی قرار دهید.

برخی از برنامه های دوربین گوشی هوشمند قانون سوم را در خود گنجانده اند، به گونه ای که خطوط را در بالای تصویر را دقیقا بر روی منظره یاب تان قرار می دهند. اگر نمی توانید به خوبی قانون سوم را فرض کنید، تا زمانی که کار با آن را یاد نگرفته اید، بهترین کار می تواند فعال کردن این ویژگی باشد.

 

بدانید که چه زمانی از حالت HDR استفاده کنید

امروزه اکثر برنامه های دوربین گوشی های هوشمند شامل حالت HDR می شوند، و گرچه برخی این کار را پس از عکس گرفتن انجام داده و دیگران آن را در حین تصویر برداری انجام می دهند، نتیجه تقریبا همیشه یکسان می باشد.

آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

حالت HDR با ایجاد تعادل در یک تصویر سعی دارد تا از چشم انسان تقلید کند، به طوری که مکان های پر نور زیاد روشن نیستند و مکان های کم نور نیز زیاد تاریک نیستند. اکثریت گوشی های هوشمند این کار را با گرفتن سه عکس پشت سر هم با میزان نور متفاوت انجام می دهند، سپس آن ها را در یک عکس مخلوط کرده، و با استفاده از نرم افزار یک تصویر متعادل به ما می دهند. (برخی گوشی ها، مانند آیفون، در صورتی که شما یک تصویر معمولی را بیشتر دوست داشته باشید، آن را نیز ذخیره می کند.)

از آنجاییکه حالت HDR چنین تصویرهایی به خوبی چیزی که با چشم خود می بینیم می گیرند، ممکن است فکر کنید که بهترین کار قرار دادن دوربین در این حالت برای همیشه باشد. اما، با توجه به این حقیقت که HDR از هر چیزی سه تصویر می گیرد، به طور کلی استفاده از این حالت برای تصویر برداری از اشیائ در حال حرکت ایده ی بدی است، چرا که ممکن است به یک تصویر تیره منجر شود.

به عنوان قانون لمس، زمانی از حالت HDR استفاده کنید که مکان مورد نظر شما دارای بخش های تیروه و روشن باشند که تصویر را تیره می کند –به عنوان مثال یک تصویر در داخل خانه با پنجره ای باز در چارچوب عکس، و یا تصویر در بیرون خانه با یک آسمان آبی روشن در پس زمینه. اما در جایی که شیئ مورد نظر شما در حال حرکت است و یا نگه داشتن دوربین برای شما مشکل است، بهترین کار خاموش کردن حالت HDR می باشد.

 

چند عکس بگیرید و بهترین آن را نگه دارید

اکنون که اصول کار را یاد گرفته اید، این اهنمای آخر احتمالا شما را به دسته بندی عکاسان حرفه ای گوشی های هوشمند وارد می کند. فرض کنید که گوشی های هوشمند فضای ذخیره ای بی نهایتی برای عکس دارند، و دیگر نیاز نیست که نگران هدر دادن فیلم باشید، بدون هیچ شکی از یک شیئ خاص عکس های بسیاری بگیرید.

از تمام قابلیت های دوربین موبایل خود استفاده کنید

سعی کنید که زاویه ها را تغییر دهید، روی یک زانو خم شوید، حالت HDR را روشن و خاموش کنید، و هر مقدار که ممکن است از یک شیئ خاص عکس بگیرید. زمانی که کارتان تمام شد، تنها گالری خود را باز کرده و به دنبال بهترین عکس باشید، سپس عکس های اضافی را پاک کنید. هیچ کس درباره ی عکس های خراب پاک شده چیزی نخواهد فهمید، پس شما با عکس های از قبل انتخاب شده تان به عنوان محصول نهایی مانند یک حرفه ای خواهید شد.

آیا تا کنون از هیچ کدام از این راهنماها برای عکاسی با گوشی هوشمند خود استفاده کرده اید؟ اگر کرده اید، عکس های خود را با ما در بخش نظرات پایین به اشتراک گذاشته و یا با ما در فیس بوک، گوگل پلاس و یا تویتر در تماس باشید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاه کاربران 0
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.